Приятели, днес ви каня на виртуална разходка в град Ловеч. Забележителностите в околността са много, а ние си бяхме отделили един ден за разходка в града. Част от тях не успяхме да видим, но в тази публикация ще ви споделя за най-емблематичните и красиви места в града. Приятно разглеждане!
Къде се намира град Ловеч
Ловеч е град в Северна Централна България. Намира се на 149 км то София, на 161 км от Пловдив, на 306 км от Варна и 399 от Бургас, 35 км от Плевен, на 33 км от Троян. Разположен е на границата на Дунавската хълмиста равнина и предпланината на Стара планина, от двете страни на река Осъм.
Покрит мост Ловеч
Покритият мост в Ловеч е най-емблематичната забележителност в града. Той е построен от възрожденския български майстор Колю Фичето, през 70-те години на XIX век. Построен е над река Осъм и е единственият покрит мост на Балканите. През 1925 г мостът претърпява пожар. От всички четири скулптурни фигури оцелява само лъвът. На мястото на стария мост е построен нов, бетонен, който се доближава максимално до оригиналния. Мостът е свръзка между новия и стария град на Ловеч. В самия мост са разположени множество магазини, от които можете да си вземете сувенири. Там се намира и Информационния център за забележителностите в града.
Архитектурно-исторически резерват „Вароша”
Вароша е старинният град в Ловеч, който е основна част от Архитектурно-исторически резерват „Вароша”. Обявен е за такъв през 1968 г. Обхваща целия Ловеч по десния бряг на река Осъм и няколко къщи от другия бряг. Къщите са малки и често с каменни огради. Самият квартал не е голям, има две големи улици, едната от които води към паметника на Васил Левски и Ловешката крепост, а другата е много къса.
Най-посещаваните забележителности във Вароша са храмът „Успение Богородично”, паметникът на Васил Левски и Ловешката крепост. Във Вароша се намират още Етнографски комплекс Драсова и Рашова къщи, които не успяхме да посетим, понеже винаги хващахме жената в началото на почивката й. Част от Вароша е и музей Васил Левски, за който също не ни стигна времето, за жалост.
В една от улиците на Етнографския комплекс, ще намерите гравиран каменен надпис, гласящ че ловешко семейство е укривало Дякона Васил Левски.
Храм „Успение Богородично”
Храм „Успение Богородично” се намира вдясно от стълбите за паметника на Васил Левски. В тази църква е проповядвал поп Кръстю, за който дълго време се твърдеше, че е предателят на Левски. Навсякъде в църквата са залепени статии и доказателства, че това твърдение е клевета и поп Кръстю Никифоров е невинен.
За първи път храмът се споменава през 1784 г, но има сведения за него и от преди това. Изгорен е по време на Гръцката завера 1821 – 1828 г и е възстановен през 1834 г.
В този храм е служил Васил Левски, който често се е укривал в град Ловеч.
Паметникът на Васил Левски
Паметникът е открит през 1964 г и е една от емблемите на града. Точно зад него се намира Ловешката средновековна крепост. Това е най-големият и внушителен паметник на Дякона. Поставен е на 5-метров бетонов постамент, а самият паметник е висок 9 м и тежи 10 т. Общата му височина е 14 м. Под фигурата с месингови букви е изписан надписа „Васил Левски (1837 – 1873). Ако спечеля, печеля за цял народ, ако изгубя – губя само мене си“.
Още при стъпването си във Вароша, се вижда в далечината, заедно в купола на храма „Успение Богородично” и Ловешката крепост. Можете да ги забележите на един от кадрите ми.
Ловешката средновековна крепост
Ловешката крепост е разположена на хълм, в южната част на града, който по време на османското владичество е наречен „Хисаря”. Крепостта започва своя живот по време на Първото българско царство и е обитавана до XVII век. Първите сведения за съществуването й датират от IX-X век. Разположена е на две естествено защитени тераси.
През 1187 г. в подстъпите към нея е сключено примирието между братята Асен и Петър и византийския император Исак ІІ Ангел. То е последвано от възстановяването на българската държава. В началото на XIV век крепостта е резиденция на Иван Александър, избран за цар на българите през 1331 г. През времето на османското нашествие многократно се води борба за Ловешката средновековна крепост.
Голяма част от крепостта е реставрирана и е една от забележителностите на съвременен Ловеч. В западната ѝ част, където са основите на митрополитска църква, е издигнат огромен метален кръст, виждащ се от много точки на града.
От крепостта се разкрива панорама, която обхваща целият град. На Ловешката крепост е монтирано специално осветление, което е видимо вечер и е подобно на това на Царевец в град Велико Търново. Там често се разполага и открита сцена, на която се провеждат различни културни мероприятия. Денят, в който ние бяхме там, се играеше театрална пиеса. На някои от снимките, ще забележите сцената, масите и столовете, които бяха приготвени за събитието.
Старата градска баня „Дели Хамам”
Старата градска баня „Дели Хамам” е построена през XVI век. Обектът е музей на водата. Разполага с множество визуални ефекти, които засилват преживяването и го правят атрактивно и интересно, дори и за малките деца. Първият ден от разглеждането ни на града пропуснахме тази забележителност, но хазяйката при която бяхме отседнали ни каза, че е интересна и преди да си тръгнем от там, я разгледахме.
Банята е архитектурен строителен паметник с голямо значение. Смята се, че е била последният турски хамам, използван като хигиенична баня в страната. Общата му площ е от 1060 кв.м. като застроената площ е 351 кв.м. Дълго време сградата е била изоставена, но преди няколко години е реставрирана по европейски проект и е една от най-посещавани атракции в града. Всичката информация за реставрацията и за животът в нея в миналото, ще научите от мултимедиен филми, снимки.
Заключение
Ловеч е един от най-красивите български градове. Малък е, на самите забележителности не срещахме много хора, нямаше струпвания. Може би, не е толкова посещаван, колкото други градове в Северна България. В самия град и около него, забележителностите, които можете да видите са много. Ние избирахме какво да пропуснем, понеже местата са доста. При това пътуване красивите кътчета на България, които видяхме и за които вече ви разказах са Пещера Проходна, Крушунските водопади, Деветашката пещера, а в следващия пост ще ви разкажа и за Гложенския манастир. В случай че не сте били в Ловеч, заслужава си да го посетите. Ако обичате градовете, запазили облика от Възраждането на България, определено ще ви хареса.
Ако статията ви е била интересна и полезна, споделете я с приятели! До нови срещи, прекрасни хора!