Пещера Проходна

Приятели, днес ви споделям снимки и впечатления от пътуването ни около град Ловеч в началото на септември месец. Първата дестинация, за което реших да ви споделя, е пещера Проходна.

При пристигането ни до пещерата, започна да вали проливен дъжд. Хората идваха и си отиваха, но ние решихме да изчакаме в колата, докато дъждът спре. Чакането продължи около час. Бяхме там през почивен ден и беше пълно с хора, въпреки обстоятелствата с лошото време. Бях взела със себе си фотоапарат и статив, за да мога да мога да снимам. Освен с тях се въоръжих с много търпение, за да направя кадри, на които не присъстват хора. Това се оказа нелека задача, на моменти невъзможна, но се надявам да съм успяла да уловя духа и красотата на това прекрасно място.

След като излязохме от Проходна, се запътихме към Национален пещерен дом „Петър Трантеев”, който се намира в непосредствена близост до пещерата. След излизането ни от нея, нямаше и помен от дъжда, а до пещерния дом стигнахме до невероятна панорамна гледка над река Искър и ж.п. гара Карулково. Прочетете повече по-надолу в статията.

Къде се намира пещера Проходна

Пещера Проходна се намира на 0,5 км от Карулково и на 122 км от София. До нея се стига като тръгнете на север в посока Луковит. След около километър и половина, ще видите отбивка надясно. След нея се разкрива огромна поляна, която всъщност е паркингът преди пещерата.

Пещера Проходна

Пещера Проходна е извисена на 250  м надморска височина. Проходна е леснодостъпна  и леснопроходима, което я прави една от най-посещаваните пещери в България. Подходящо е да отидете там дори и с малки деца. Това е най-дългият пещерен тунел на територията на страната, с дължина 365 м и височина 52 м.

Пещерата има два входа – голям и малък. Големият вход е с височина 45 м, а малкият – с около 35 м.  На малкия вход се извършат бънджи скокове като казват, че тукашните скокове са подходящи за начинаещи. Пещерата привлича и хора, които са любители на скалното катерене, както се вижда на един от кадрите.

В следствие на ерозия и дедукционни процеси на всмукване на вода, на тавана на пещерата се е образувал феноменът „окна”, който е наричан от хората „Очите на Бога”. Именно „окната” правят пещерата уникална. Разположени едно до друго, в бадемовидна форма, окната приличат на две огромни очи, които са се вперили в хората, дошли да посетят мястото. Гледано от определен ъгъл, окната наподобява лице. Гледката е величествена, човек се чувства толкова малък пред нея.

Пещерата е обявена за природна забележителност през 1962 г. Тук са снимани множество български и чуждестранни филми, сред които „Време разделно“ и „Борис I”. На тези прелестни гледки е сниман музикалният клип на песента на Миро „От върха на планината”, която ми е много любима. Сигурна съм, че и на голяма част от вас, също.

Пещерен дом „Петър Трантеев”

В непосредствена близост до пещерата, се намира Национален пещерен дом „Петър Трантеев”. Построен е през 1981 г за нуждите на научно-изследователска и проучвателска дейност. По-късно е преустроен като база за туризъм. Домът е на няколко етажа като на най-долния се намира ресторант с гледка към река Искър.

Пещерен дом „Петър Трантеев”е един от 100-те национални туристически обекта. Ние не влязохме в самата база, но отидохме до панорамната гледка над река Искър и ж.п. гара Карулково, откъдето са и снимките в този пост. Въпреки че бяхме там в началото на месец септември, есента в района беше напреднала. Надявам се, че чрез кадрите, ще усетите красотата на мястото и ви приканвам отидете ли до пещера Проходна, задължително да посетите и пещерния дом.

Заключение

От много години мечтаех да се докосна до този природен феномен и съм щастлива, че най-накрая ми се случи. Пещера Проходна е природен феномен, до който всеки трябва да се докосне, да усети енергията и величието на това място. В случай че не сте били там, заслужава си да я посетите. Ако статията ви е била полезна и интересна, споделете я с приятели! До нови срещи!

Leave a Reply

Your email address will not be published.