В началото на миналата година започвах да ви споделям за местата, които посетихме в района на Кърджали преди 2 години, но работата с клиенти беше толкова много, че обработих снимките и не успях да напиша текста. Първата статия от този район беше за Каменните гъби, а днес ви споделям и за природния феномен Каменната сватба.
Денят, в който ги разгледахме беше облачен, което може би беше късмет, понеже предишния жегата доста ни измори. Въпреки всичко смятам, че и кадрите се получиха много красиви и се надявам да ви заинтригувам да посетите мястото. Ето и повече за него.
Как се стига до Каменната сватба
Каменната сватба, известна още като Вкаменена сватба се намира на 5 км източно от центъра на град Кърджали, край село Зимзелен.
Пътят, по който да поемете, ако идвате от София или от Пловдив, е към град Димитровград. След като подминете Димитровград, следва Хасково, а след него и пътят за Кърджали. Малко преди табелката за него, се отбивате в ляво и тръгвате към село Зимзелен.
Навигацията ни показа две локации за стигане до самата забележителност. Единият път беше нависоко от селото, а другият – през пътека в гората. Тръгнете през този с пътеката – много е кратка и леснопроходима. Ние минахме през нея на връщане и разбрахме каква грешка сме направили. Пътят от панорамната гледка от селото е стръмен, да не кажа екстремен. Трябва да бъде минаван много бавно и внимателно. Така разгледахме мястото от всеки ъгъл и направихме доста интересни снимки, но не бих го препоръчала на други хора.
Природата на Каменната сватба
Природният феномен Каменна сватба е разположен е на площ от 40 дка. Обявен е за защитен обект през 1974 г. Най-впечатляващи са 10-метровите скали, които наподобяват прегърнати младоженци.
Според научни хипотези Каменната сватба е започнала образуването си преди около 40 милиона години, вследствие на вулканична дейност, от които са се образували скалите риолитови туфи. По-късно, когато морето се е оттеглило, те са били изложени на въздействието на дъжда, вятъра и слънцето и тези природни стихии са оформили днешния им облик. Разнообразните им цветови и нюанси са се формирали от минералите, намиращи се в скалите. Можете да забележите бял, розов, жълт, зелен цвят, дори рижаво-червен.
Легенда за Каменната сватба
Местен момък залюбил девойка от съседното село. Само сините й очи светели на забуленото лице, което никой не бил виждал. Момъкът се влюбил в тези очи. Тогава бащата му отишъл в селото и успял да я откупи с гърне, пълно с жълтици. Вдигнала се сватба и шествието от празненството тръгнало за село Зимзелен. Изведнъж духнал вятър, отвял кърпата и се открило лицето на булката. От красотата й свекърът й занемял, нечестиви мисли минали през главата му. Тогава се случило нещо страшно – цялата сватба се вкаменила. Останал само младоженецът, вцепенен от мъка. Замолил вятъра да вкамени и него. Молбата му била чута. В краката му останала жива единствено малка локва, останала от неговите сълзи, която съществува до днес.
Заключение
В случай че се намирате близо в района на Кърджали или планирате екскурзия там, Каменната сватба е едно от местата, които са задължителни за посещение. Лесно достъпни са и с деца, няма вход, сред природата е, където можете да се заредите положително и да се насладите на мястото.
В случай че статията ви е била полезна и интересна, споделете я с приятели! До нови срещи, прекрасни хора!