Каменни гъби

Посетихме Каменните гъби в началото на лятото и края на пролетта през 2022 година. Избрахме няколко забележителности в областта на Кърджали, които да разгледаме, а Каменните гъби бяха първата ни спирка.

В деня, в който пристигнахме в района, беше топло и слънчево още от сутринта. Освен това имаше много туристи, които също като нас бяха дошли да видят природния феномен. При тези условия снимането ми беше трудно и не бях сигурна колко добре са се получили кадрите. Това беше и причината да се върнем на следващия ден отново. За наша изненада, в следващите часове, времето се промени коренно – валеше цяла нощ, а на следващия ден пръскаше лек дъжд и беше облачно.

Този тип осветление, на облачното време, дава възможност да се видят по-добре реалните цветове на образуванията, които са розови в долната им част и зеленикави в горната. Лично на мен тези снимки ми харесват повече от слънчевите, а на дъщеря ми и съпругът ми – слънчевите. Ще ми е интересно да разбера какво е вашето мнение по въпроса – можете да го споделите в коментарите, а сега ще ви разкажа повече за самата забележителност.

Къде се намират Каменните гъби

Феноменът Каменни гъби се намира по пътя между Кърджали и Хасково, северно от село Бели пласт. Природната забележителност се намира на 120 км от Пловдив, 251 км от София, 235 км от Бургас и 346 км от Варна.

Природните образувания Каменните гъби

Достъпът до скалния комплекса е отворен. Няма работно време, нито входна такса. За съжаление,  обектът не се охранява.

Местността  е с площ от 3 хектара. През 1974 г е обявена за природна забележителност.

Скалните образувания са изваяни под формата на гъби, откъдето идва и наименованието им. Розовият им цвят се дължи на минерала клоиноптилолид, а сините и черните петна са от манганови конкреции. Зеленикавата им горна част се дължи на минерала селадонит.

Височината на гъбите и около 2,5 – 3 м. В местността се наблюдават защитени животински видове, между които са орел змияр, египетски лешояд, червенокръста лястовица, испанско и обикновено каменарче.

Легенда за Каменни гъби

Легендата  разказва за четирите красиви дъщери на въглищаря Радул. Версиите на легендата са различни. Една от тях е, че четирите девойки са отишли са вода и са били нападнати от разбойници. Девойките подплашили коня на водача, той паднал на земята и бил разкъсан, и убит от момичетата.

Другарят на водача – Омур подгонил девойките, които тръгнали да бягат към близката гора. Момента, в който той отсякъл главата на първото момиче, тя се превърнала в каменна гъба. Замахнал и покосил и другите две сестри, но се случило същото. Преди да убие и последното момиче, главата й сама се превърнала в камък.

Ужасен и изплашен, разбойникът тръгнал да бяга, но бил превърнат в черна скала. Хората и до днес наричат самотната купчина камъни или канара Черен хълм (Каратепе), която се намира в близост до гъбите.

Вместо заключение

Каменните гъби е забележителност, която се разглежда за 20-30 минути. Местността е малка, подходяща е за посещение с деца.

Каменните гъби могат да бъдат съчетани с разглеждането и на други забележителности. В района около Кърджали такива са Каменната сватба, Водното огледало, Дяволският мост, Перперикон и много други. Почивните дни прекарани в областта ще ви заредят положително, природата е запазена и е много красива. В следващи публикации ще ви споделям дестинациите, които ние посетихме тогава. До нови срещи, приятели!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *