Кавала – Крепостта, Халил Бей и площад Мохамед Али

Крепостта на Кавала – Акрополът

Крепостта в Кавала е другата най-посещавана забележителност в града, заедно с Акведукта Камарес. Първата защитна стена на крепостта е издигната през V век пр. Хр., пазеща зад себе си тогавашния град Неаполис. Стените на крепостта са разрушавани и възстановявани многократно, като сегашния си вид придобива през 1425 г от османската реконструкция.

Крепостта има входна такса за посещение. Изградена е от гранитен камък, мрамор и тухли.  Вътрешният й двор се състои се от отбранителни стени, склад за храна и оръжия (който по-късно е използван за затвор), цистерна за вода, казарма и цилиндрична кула, запазена от оригиналните византийски укрепления. Укрепленията са водоснабдени от Акведукта Камарес. Във външния й двор са поместени две квадратни кули и модерен театър на открито, където се провеждат различни културни събития.

От крепостта се разкрива красива гледка към пристанището на Кавала. Не пропускайте да се качите и на кулата. Изгледът към пристанището и града е прекрасен.

Комплексът „Халил Бей”

В Стария град на Кавала можете да разгледате също и комплекса „Халил Бей”. Той включва в себе си джамията „Халил Бей” и сградата на ислямско религиозно училище (медресе). В началото на XX век, училището е имало осем учебни стаи. В него е имало и начално девическо училище.

Предполага се, че джамията е построена през 1530 г. Тя се намира по пътя към крепостта, в близост до Имарета. Имарета е една от забележителностите в Кавала, която в момента функционира като петзвезден хотел. В периода между 1930 – 1940 г сградата е посещавана от градската филхармония, откъдето идва и името Старата музика или Музикалната джамия.

Площад Мохамед Али

На площада на Мохамед Али се намира къщата-музей на Мохамед Али, негов паметник на кон, църквата „Успение Богородично” и изглед към морето. Колкото пъти и да сме посещавали Кавала, не сме успявали да разгледаме къщата-музей, дори когато сме се разхождали там през деня, е била затворена. Не сме влизали в нея, но се твърди, че е богато обзаведена в турски стил и е най-голямата къща в града. Построена е през 1790 г.

Мохамед Али е провъзгласен за паша на Египет. Той въвежда реорганизация на армията, правителството и египетския живот, вкарвайки европейски дух сред местното население. Реформите му са били толкова ползотворни, че се смята, че е основател на съвременен Египет. Мохамед Али е построил и Имарет В Кавала.

От този площад има стълби надолу, които водят до красива гледка към морето, на която обичаме да се спираме и да си почиваме.

Заключение

Кавала е град, в който ще се връщам отново и отново. Стига да имате желание, има много забележителности за разглеждане, голяма част от които не сме успявали да видим, въпреки че преди няколко лета бяхме там цяла седмица, а след това сме се връщали няколко пъти.

На много приятели Кавала им харесва много, на други – не. Това, което най-много ме привлича в града е културата и историята, тесните стръмни калдъръмени улички, цветните автентични къщи и красивите панорамни залези. Ако не сте били там, си заслужава да го посетите, дори и да не е в летния сезон, разходката ви би била ползотворна.

В случай че статията ви е била полезна и интересна, споделете я с приятели! До нови срещи, прекрасни хора!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.