Видин

Посетихме Видин след обиколката ни на Белоградчик. Видин е сравнително голям град, но ми беше тъжно да видя колко е обезлюден. Денят ни мина чудесно, останахме доволни от това, което видяхме. Първата дестинация, която посетихме, беше крепостта „Баба Вида“. След това прекарахме следобеда в Крайдунавския парк. Това беше времето за презареждане на батериите, любувайки се на река Дунав и разказвайки на дъщеря ми, че на другия бряг на реката е територията на Румъния. Малко преди да си тръгнем, посетихме и Стамбол Капия. Преди това прекарахме известно време в лутане и търсене на разни забележителности в града, които никой не успя да ни обясни кои са и къде точно се намират. Така стигнахме и до Стамбол Капия, което се оказа, че е най-известната и запазена част от крепостта „Калето“.

Видин и Белоградчик спокойно могат да бъдат разгледани в рамките на двата почивни дни – събота и неделя. А сега ще ви разкажа повече за местата, които разгледахме в града.

Къде се намира Видин?

Видин е град в Северозападна България, който се намира на десния бряг на река Дунав. Срещу Видин е разположен град Калафат, Румъния. Видин се намира на 197 км от София, 346 км от Пловдив, 501 км от Варна, на 58 км от Лом и 87 км от Монтана.

Крепостта „Баба Вида“

Крепостта „Баба Вида“ е единствената изцяло запазен средновековен замък в България. Намира се в североизточната част на Видин. На територията на крепостта са снимани множество филми, сред които са „Капитан Петко Войвода“, „Сватбите на Йоан-Асен“, „Князът“, „Мяра според мяра“, сцени с Джон Рис-Дейвис, изпълняващ ролята на джуджето Гимли във „Властелинът на пръстените“. Снимана е и в редица европейски продукции като италиански, полски, унгарски и други.

Замъкът е на повече от 2000 години и е построен върху останките на античната крепост Бонония. Площта й е от 9,5 дка. Основният му градеж е направен през Второто българско царство. През периода на Османското владичество, крепостта е преустройвана няколко пъти, а от края на XVII век и началото на XIX век е приспобена за огнестрелно оръжие.

Достъпна е за посетители само от север, където се намира входната кула. Крепостта е обградена от висок ров, който е бил запълнен с водите на река Дунав, а тогава над него се е спускал подвижен дървен мост. В наши дни ситуацията е по-различна. Гостите на крепостта минават през новоизграден каменен мост, който отвежда във вътрешния двор.

Крепостта се състои от вътрешен крепостен пояс във формата на неправилен четириъгълник с девет кули – ъглови и междинни. Стените на кулата завършат с бойници. По-късно е изграден външния крепостен пояс с входната кула.

От 1984 г замъкът е отворен за посещения, като в него е устроен и музей. Крепостта „Баба Вида“ е паметник с национално значение и е сред 100-те национални туристически обекти на България.

Тук се намира и летен театър „Вида“, с вместимост от 350 места, който е една от най-големите атракции в града. На неговата сцена се представят известни постановки от далечната 1964 г насам.

Легенда за крепостта „Баба Вида“

Според легендата, в местността живеели две сестри – Вида и Кула, които били дъщери на знатен болярин. Вида била много красива и всички момци я искали за жена, но тя не харесвала никого. Кула я увещавала да се задоми, но сестра й се дърпала и заради неразбирателството между тях, те се разделили. Така Кула станала основателка на град Кула, а Вида останала да живее в своя дом. Когато турците завладели българските земи, Вида била стара самотна жена, защото така и не открила своя спътник в живота, който да спечели доверието й. Когато се разчуло, че завоевателите наближават Видин, тя събрала хората и им казала да изградят кули, в които да се скрие населението. Тези кули и до днес носят името „Бабини Видини кули“.

Крайдунавски парк

Дунавски парк представя дългата история на района. Създателите на градската градина са се ръководели от европейски образци като италиански и френски паркове, но са вложили своето виждане и естетика в изграждането й.

Първият етап на изграждането му е започнал през 1878- 1899 г. Тогава се оформя централната част на главната алея около днешната Художествена галерия. Изграждането й се случва на 4 етапа, като последния приключва през 1960 г, когато към неговата територия се включва крепостта „Баба Вида“.

Символите на историята, в съчетание с река Дунав, създават уникалната атмосфера на Крайдунавки парк. На територията са й включени археологически, мемориални обекти, кътчета за отдих и развлечения. Разбира се, най-характерното за парка е излазът към река Дунав, където и ние прекарахме следобеда ни.

Стамбол Капия

Стамбол капия е най-известната порта на крепостта, може би защото през нея е минавал пътят към Цариград (Стамбол). Стамбол Капия в превод означава „врата към столицата“. Видин е бил  със славата не непревземяем град. Всичко е било заради крепостта „Калето“. И наистина никой не можел да се похвали, че е превзел или влязъл във Видин, освен хората, които са били приятели или гости на града.

Крепостта „Калето“ е построена през 1690 – 1720 г. Била е изградена под формата на кръг с диаметър 1,8 км, образуван от стена, която следва брега на река Дунав. Укреплението се е образувало от стена, която следвала 8 бастиона, съединени помежду си, заедно с крайбрежната алея. Откъм реката има двойна каменна стена, а откъм сушата е единична. Пред нея има широк около 18 м и дълбок 6 м външен ров, който се е пълнел с вода от река Дунав. Днес крепостта „Калето“ е запазена частично. Откъм сушата, част от рова е затрупана и са запазени само крепостните стени. Крепостната порта Стамбол Капия е напълно запазена.

Заключение

Видин е един от най-големите и посещавани градове в България. От много време имах желание да разгледам забележителностите в района и се радвам, че ми случи. Още по-щастлива съм, че мога да споделя красотата, която съм видяла с вас. Тези от вас, които вече са били там, ще видят мястото през моите очи, други биха могли да си дадат сметка дали това място би им харесало за разходка, а трети просто биха намерили вдъхновение за посещение на нова дестинация.

Лично на мен времето прекарано там ми допадна. Пейзажите на брега на Дунава са ми най-любими, включително и тези от замъка „Баба Вида“. Реката, в съчетание с историята, съхранила се в града, създават неговата уникална атмосфера.

В случай че статията ми е била интересна и полезна за вас, споделете я с приятели! Благодаря, че прочетохте публикацията до край! До нови срещи, прекрасни хора!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *