От повече от десет години мечтаех да посетя Крушунските водопади. Радвам се, че най-накрая ми се случи, но сякаш със семейството избрахме най-неподходящото време да го направим – края на това лятото и началото на есента. Подозирахме, че може и да не са толкова пълноводни, колкото пролетта, но не бяхме подготвени за това, което видяхме. Поради горещините и липсата на дъжд през целия топъл сезон, някои водопади бяха пресъхнали. Въпреки всичко, си пролича красотата на мястото и не съжалявам, че дойдохме да го видим, макар и при тези обстоятелства. Надявам се скоро да видя се случи отново, но този път да мога да му се насладя в цялата му прелест.
Къде се намират Крушунските водопади
Крушунските водопади са поредица от водопади, намиращи се близо до село Крушуна. Те са най-голямата травертинова каскада, отделните стъпала, на която са самите водопади. Намират се в Северна България, на 35 км от Ловеч, на 77 км от Велико Търново, на 185 км от София и 1 км южно от село Крушуна. На 8 км от тях е град Летница. Намират се на северния склон на Деветашкото блато в средния Предбалкан. Каскадата се е образувала по протежението на река Пройновска, извираща от Крушунската пещера. Крушунските водопади са обявени за природна забележителност през 1995 г и са включени в списъка на 100-те национални туристически обекта.
До обекта се стига с автомобил до касата му. Има не голям паркинг, който е безплатен за посетителите. След входа се тръгва по асфалтова алея. Вляво от нея има заведение, детски кът и басейн на открито, по пътя отдясно пък се намират хотел, малък храм – Св. Преображение Господне и екскурзоводски център, който е затворен. През асфалтовата алея се минава за около 5-10 минути, след което се навлиза в началото на екопътеката.
Крушунският водопад и Синият вир
В местността има два маршрута – единият е към Крушунските водопади и Синият Вир, а другият към Тайнственият водопад и пещера Маарата. По-краткият маршрут на екопътеката е този към Крушунския водопад. От началото му до водопада е не повече от 10-15 минути ходене. Ние бяхме там през делничен ден и посетителите бяха малко. Имате ли възможност да отидете там през седмицата, възползвайте се.
Пътят до водопадите е сенчест и леснопроходим. Срещат се пейки и беседка, на които човек може да седне и да се порадва на красивата природа. Синият вир е най-големият басейн, разположен под водоскоците на травертиновата каскада. Между него и Крушунския водопад има седем водопадни стъпала с по-малки вирове, които остават по-встрани от екопътеката. Когато е пълноводен е изключително красив, но заради сухото лято тази година, когато ние бяхме там, беше пресъхнал и не успяхме да се насладим на красотата му.
Крушунският водопад е известен още под името Пръскалото. Височината му е 20 м. Той е най-високият водопад от местността. Наблюдава се от моста над реката в подножието му. Именно тук обикновено е и най-голямото струпване на хора за снимки. От моста има пътека за връщане обратно, която не знаехме къде ще ни отведе. Затова поехме по пътя, по който дойдохме, понеже искахме да видим и Тайнствения водопад.
Тайнственият водопад и пещера Маарата
Тайнственият водопад се намира в в началото на екопътеката вляво. Има табели навсякъде и няма как да го объркате. Решихме, че ще го оставим за края на нашата разходка, което не знам дали беше най-мъдрото решение. В началото пътят е стръмен, има леко изкачване, което не продължава дълго. Пътят до водопада е около 20 – 25 минути, зависи колко бързо вървите и колко често спирате.
След вървенето по равна пътека, не след дълго ще стигнете до пещера Маарата. За мен беше изключително любопитна, за пръв път виждам подобно творение на природата. Скалите са надвесени над пътеката, наоколо всичко е в зеленина, усещането да си под такива високи и величествено скали е неописуемо.
След като завиете след пещерата, ще стигнете до стръмна пътека. Малко след нея се намира Тайнственият водопад. За съжаление и той не беше особено пълноводен в момента, в който бяхме там, но определено е атрактивна гледка и си заслужава изминатия път пеша до него.
В местността се намират още Зеленият водопад, пещера Водопада, но ние така и не стигнахме до тях. Може да се поинтересувате, ако искате да ги посетите всичките.
Заключение
Крушунските водопади са едни от най-живописните в България. Задължителни за посещение. Най-добре е да ги посетите пролетта и след дъждовен период, за да ги видите в пълната им красота. В случай че имате възможност да го направите през седмицата, още по-добре. Около 2 часа са достатъчни за разглеждането им. В близост до Крушунските водопади се намира Деветашката пещера. В следващата публикация ще ви разкажа повече за нея.
В случай че статията ви е била интересна и полезна, споделете я с приятели! До нови срещи, прекрасни хора! Благодаря ви, че прочетохте статията докрай!