Перперикон

Посетихме Перперикон една пролетна сутрин по време на изгрев слънце.  Валеше дъжд и никак не ми се искаше да стана от леглото в 4-5 часа сутринта, за да снимам в най-добрите условия, но се радвам, че го направих, жертвата си заслужаваше. Когато стигнахме до паркинга на скалния комплекс,  продължаваше леко да вали, все още беше тъмно, леко хладно. Колкото повече се изкачвахме по пътеката, толкова повече се радвах, че сме направили този избор да отидем там рано сутринта. Има някаква магия в това да си активен рано сутрин, докато светът все още не се е събудил. Едно много спокойно бездомно куче тръгна с нас и продължи да ни следва като талисман почти през цялата ни обиколка. Това е другото нещо, с което ще запомня разходката ни, освен с ранното ставане и красивият изгрев. Ако другите места около Кърджали, за които ви разказах в предишните публикации се разглеждат много бързо – и 30 минути могат да ви бъдат достатъчни, за Перперикон трябва са си отделите поне 2 часа. На нас дори ни отне повече време. Имайте го предвид, въпреки че повечето от вас, предполагам са наясно. А сега ще ви разкажа съвсем накратко за самото място.

Къде се намира Перперикон

Перперикон се намира в Източните Родопи, на 14 км от Кърджали, на 96 км от Пловдив и на 272 км от София. До мястото се стига от АМ Тракия, независимо дали идвате от Пловдив или София. След това тръгвате по пътя за Димитровград и Хасково и продължавате към село Перперик. На 9 км от него е скално-култовия комплекс Перперикон.

За Перперикон

След като оставите колата си на паркинга, тръгвате да се изкачвате нагоре по асфалтирана пътека с дървета от двете страни. Отляво в далечината се вижда планината и язовир Студен кладенец. След това започвате да се катерите в същинския скален комплекс. Бъдете внимателни, защото пътеките са каменисти и хлъзгави, особено ако е валял дъжд, както се случи при нас. Удобните обувки ще са ви от голяма полза при посещението на тази дестинация.

Комплексът е доста голям и за да разберете повече за самото място, бих препоръчала да си заявите беседа с екскурзовод. Особено, ако сте група, би било още по-забавно и интересно. Както казах, ние отидохме рано, за да снимам мястото без хора и на най-добрата светлина и изпуснахме тази възможност.

Перперикон е обитаван още преди 8000 г, през каменната ера. По време на заселването на траките, е свещен скален град, а по-късно там са живяли римляни, византийци и българи. Унищожен е от турците през XIV век, а населението е отведено в робство.

Перперикон е скален град, който се издига на 470 м над долината на Перперишка река. Състои се от южно и северно подградие, Дворец-светилище и храм на бог Дионисий. Перперикон е най-големият мегалитен комплекс на Балканския полуостров. Днес там можете да видите останки от древния град Перперикон, от гробницата на владетелите, паметници от античността, останки от средновековна крепост.

Пътят нагоре с камъни от двете страни е пътят към храма на бог Дионисий, богът на виното, екстаза и мистичните ритуали.Пътеката е леко стръмна и трябва да се изкачва бавно и внимателно. След края й стигате до крепостна стена с каменни блокове, редени без хоросан помежду си. Вижда се огромен двор, с множество помещения около него – зали, коридор, тронна зала. Смята се, че дворецът е бил на три етажа и че е имало над 50 стаи. Площта му е 17 000 кв м. Най-внушителна била церемониалната зала, където се намирал тронът. Той също е каменен и е с издялани облегалки за ръцете и поставка за крака.

Под нивото на пода са открити около 15 оградени каменни гробници, заради чието местоположението се смята, че са принадлежали на жреци или висши аристократи.

Храмът на Дионисий е с овална зала и умишлено е построен под открито небе. Това архитектурно решение е взето, заради ритуалите, които са се извършвали по това време. Смята се, че тук са правени ритуали с вино и огън, за да разчетат волята на боговете. Виното се изливало върху свещен пламък и жреците четяли волята на боговете по силата на огъня. Хората посещавали мястото, когато имали нужда от напътствие. Правени са пророчества на Гай Октавий и Александър Велики. Смята се, че именно тук е направено пророчеството на Александър Велики, че ще завладее света.

Каменното стълбище води до Южната порта на Акропола на върха на хълма.

Дървените пътеки водят до западната част на Перперикон. Предполага се, че и в тази част е имало малък с дворец, със 17 стаи. Тук са отсядали римските управници. Внушителна е цистерната, която събира 250 хиляди литри вода, заедно с канализационната система. Намерени са останки от двореца, от еднокорабна базилика и кръщелня. Наблюдавали са се и жилищни постройки.

В източна част са намерени останки от римски форум. Наблюдават се прави улици, които са били търговски. Те водят до базилика, която по-късно е била християнски храм. Има и една по-внушителна сграда, която е била храм на Аполон. В източната част се забелязват и гробове с каменни плочи. Между тях се отличава този на вампир. Предполага се, че е именно  вампирски гроб, заради тялото със забит в сърцето ламеж.

Заключение

Перперикон е една от най-популярните и посещавани дестинации в района на Кърджали. Намира се само на 1 и 40 минути от Пловдив. Посещавала съм мястото няколко пъти, като първият път беше от училищна екскурзия. Информацията, която ще научите там е разнообразна, въздухът е чист, гледките са прекрасни. Предполагам, че почти няма хора, които не са посещавали комплекса, но в случай че не сте, можете да прекарате прекрасен ден сред природата, в изследването на местността, която е събрала в себе си толкова много история.

В случай че статията ви е била интересна, полезна и са ви харесали снимките, споделете я с приятели! Другите места, които посетихме в района и които можете да имате предвид  са Каменните гъби, Каменната сватба, Лисиците и Дяволския мост. За някои от тях вече ви разказах, за други предстои. До нови срещи, прекрасни хора!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *