Калофер

Посетихме град Калофер точно на Богоявление в началото на 2024 г. Взехме решение да се разходим дотам предната вечер. Беше късно, когато осъзнах,  че ритуалът по хвърлянето на кръста е изключително красив и празничен в Калофер и толкова много ми се прииска да го снимам, но ритуалът се случва рано сутрин, а ние нямахме никаква подготовка и беше невъзможно да се случи. Надявам се в следващи години това мое желание да стане реалност.

По принцип съм перфектционист и винаги се стремя да върша работата си на сто процента, но понякога условията, при които работя, не са най-добрите. В случай не толкова перфектно е облачното време в Калофер точно в този ден. Сивото небе на студения януарски ден обаче, този път не ме спря да снимам. И макар да знам, че в другите сезони, при наличие на слънце и зеленина, снимките ще са много по-красиви, не се спрях и с удоволствие ги споделям с вас. Искрено се надявам публикацията да ви е полезна и интересна.

Прекарахме около два часа в Калофер. Времето беше много студено, поне за нас, като жители на Пловдив. Бях с кожени ботуши, но след около 5 минути навън, краката ми измръзнаха. Успяхме да посетим къщата музей на Христо Ботев и неговия паметник. Минахме през Даскал Ботевото училище и  Музея на прочутата Калоферска дантела, но музеите не работеха. Всички забележителности се намират на 2-3 минути път пеша, разположени са много близко едно до друго. На 6-ти януари се празнува рождението на големия Христо Ботев по нов стил и затова на паметниците в двора на къщата-музей и на Мемориалния паметник в центъра на града имаше поставени цветя.

Къде се намира Калофер

Калофер е разположен по южните склонове на Стара планина. Надморската му височина е 603 м. Намира се на 17 км от Карлово, на 22 км от Сопот,  на 66 км от Пловдив и на 159 км от София. През него минава река Тунджа.

Къщата и музей на „ Христо Ботев”

Къщата на Христо Ботев е наследствена от майка му. През 1877 г в Калофер има пожар, а къщата изгаря до основи. Възстановена е по спомените на брата на Христо Ботев – генерал Кирил Ботев и стари калоферци. На 2-ри юни 1944 г къщата е официално открита за посетители и е обявена за музей. В нея  е пресъздадена епохата, в която е израснал Ботев, а оригинални ескпонати са чекръкът и шевната машина на баба Ивана.

Освен къщата, в двора се намира и музей, в който можете да научите повече за живота на Христо Ботев, семейството му и калоферци. В него е показана и печатната преса, на която революционерът се е учил да печата и в последствие е издавал вестник „Знаме”. Изложени са и някои от личните му вещи – писалищните му принадлежности и джобен часовник.

Камъкът

Пред сградата на Даскал Ботевото училище се намира камъкът, на който малкият Христо се качва и изнася своята пламенна реч против турската власт. Това се случва на 24 май 1867 г. (нов стил). След тази случка баща му – даскал Ботьо Петков решава, че ще премести сина му да учи в Русия, с надеждата че ще му спести бъдещи неприятности.

Мемориален комплекс с паметник на Христо Ботев

Паметникът е изграден през 1876 г. Намира се в центъра на града, а от него се разкрива спираща дъха гледка към целия град.

Фигурата на Христо Ботев е изработена от гранит и е висока 14, 4 м. Революционера е изграден в цял ръст, а заедно с пластичния пиедестал, височината му достига 25 м. В близост до основната статуя е разположена композицията „200 пушки” в памет на загиналите участици в Ботевата чета.

Паметник на Калифер войвода

Паметника на Калифер войвода се намира в началото на града, идвайки от Пловдив. Красивият залез ни накара да спрем и да разгледаме, за което много се радвам, понеже научихме нещо ново и интересно.

Според легендата Калофер е създаден от Калифер войвода и дружината му. Те са бродили по землището на днешен Калофер и са нападали турските кервани. Невъзможността на султана да се справи с Калифер войвода и хората му, го принудила да позволи на хайдутите да се заселят по тези земи, при условие че ще спрат да нападат керваните. Легендата разказва още, че тези мъже са нямали жени и са „откраднали”невести от днешен Сопот. Всичко това е помогнало Калофер да запази българския си характер от създаването на града от 1533 г, досега.

Това че слънцето, което изгря малко преди да си тръгнем, помогна за това тук, пред паметника на Калифер войвода да направя най-хубавите снимки за целия ден.

Вместо заключение

От малка свързвам Калофер с големия Христо Ботев и много исках да заведем дъщеря ми, за да се докосне до къщата, в която е израснал големия революционер. Топлите месеци Калофер е чудесна идея за разходка със семейството. Ако сте решили като нас, да го посетите през зимата, облечете се добре.

Наоколо се намират и някои екопътеки и природни забележителности. Сред тях са екопътека „Бяла река”,  местност „Паниците”, Хижа „Рай”, „Райското пръскало”, връх Ботев, бивак „Св. Кирик” и други.  По-кратките от тях могат да се съчетаят с посещението на къщата и музея на Христо Ботев.

Надявам се, че топлите месеци ще се върнем отново тук, когато е изпъстрен със зеленина и обагрен от слънчеви лъчи и можем да съчетаем разходката в града, с такава сред природата. Ако не сте били в Калофер, разходете се, природата е много красива и има какво да се разгледа. До нови срещи, приятели!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *